KRONOLOJİ

1970 / Torna Tesviye Atölyesi

O yıllarda Sn. Haydar ŞAHİN iş yaşamına bir torna tesviye atölyesinde başlamıştır.

1980 / İlk Temeller

Formül Kalıp olarak, kalıpçı ve AR-GE’ci kimliği ile ilk temeller atılmıştır.

1990 / Şirketleşme

Formül, şirket olarak 1990 yılında kurulmuş ve kurulduğu ilk yıllarda küçük ölçekte tasarım, AR-GE, kalıpçılık ve torna, freze (talaşlı imalat) alanında faaliyetine devam etmiştir.

1995 / Enjeksiyon Makineleri

Formül, enjeksiyon makineleri yatırımı yaparak kendi imalatı ve kendi tasarımı olan kalıpları bu makinelerde çalıştırıp, fason olarak bağlantı elemanları (ek parça) üretimi yapmıştır.

2000 / Belgeler

Formül, bu yıllarda ihtiyaç duyulan uluslararası akredite edilmiş kurumların belgelerini almaya başlamıştır. Sırasıyla; TSE, ISO 9001-2015, ISO-27001, DVGW, SKZ, TZW, GOST-R, UKr-SEPRO, CSTB, AENOR sertifikalarını bünyesine kazandırmıştır.

Ayrıca 2017’de AEO (Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesi) yani Avrupa Birliği Serbest Dolaşım Belgesini plastik sektöründe ilk alan firmadır.

2005 / Markalaşma

Formül, kendi markasını tescil ettirerek yurt içi satışlarına başlamıştır. Sonraki süreçte yurt içi satışının yanı sıra Aquapa, Aquaplast, Aquapipe, ve Foraqua markalarının patent haklarını alarak ihracata da yönelmiştir.

2009 / Metal Fabrikası

Formül; mamul, yarı mamul sınıfındaki metalli oynar grubu, metalli ek parça grubu için kendi üretim ihtiyaçlarını karşılayabilen ve o yıllarda metal fabrikasını kuran ilk firma olmuştur.

2010 / AR-GE

Formül, AR-GE (Know-How) yapabilen ve kendi makine parkuruna sahip olan profesyonel ekibi ile çeşitli tasarım ve projelere imza atmıştır.

2013-2014 / İlk 1000 İhracatçı

Formül’ün üretim kapasitesini ve cirosunu her alanda yaklaşık olarak üç katına çıkardığı yıllardır.

Montaj ve paketleme sürecinde otomasyona gitmiştir.

50’nin üzerinde ülkede oluşturduğu bayilikler kanalıyla, ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırmıştır. 2014’ten itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl ülkenin en fazla ihracat yapan şirketlerini açıkladığı “İlk 1000 İhracatçı” listesine girmeyi başarmıştır.

Kurulduğundan bu yana katettiği mesafeyi şirket yapısına yansıtmak üzere Formül Kalıp Ltd. Şti. ünvanından anonim şirkete dönüşerek, Formül Plastik ve Metal Sanayi A. Ş. ünvanını almıştır.

2015 / Çerkezköy Fabrikası

Formül, Çerkezköy/Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, inşaatını kendi gereksinimlerine göre (yenilenebilir enerji) sağlayan, kendi tasarladığı fabrika binalarını kurmuş ve makinelerini de yenilemiştir.

Kendi içinde AR-GE departmanı, kalite kontrol departmanı, PP-RC boru bölümü, PE-RT boru bölümü, enjeksiyon bölümü, otomasyon bölümü, yarı mamul bölümü, depo ve sevkiyat bölümlerini barındırmaktadır.

2016-2017 / Yeni Ürünler

Formül, Türkiye taleplerini karşılayabilmek ve yurt içi pazar payını arttırmak için teşkilatlanarak pazarda söz sahibi olmuştur.

Sektörün ihtiyaç duyduğu iki farklı ürün grubu olan mobil sistem (PE-RT) boru, PVC atık su boru ve ek parçaları ürün gruplarını bünyesine katmıştır.

2020 / Sektör Lideri

Formül, sektörde çok gözlü kalıp teknolojisi ve buna bağlı ürün yelpazesine sahip tek firmadır.

PPR-C ek parçaları ürün grubunda en fazla ihracat yapan firmadır.

Müşteri beklentilerini eksiksiz karşılayan sevkiyat anlayışına sahiptir.

Mali gücünü yerinde kullanarak müşteri taleplerini zamanında ve rekabet edici fiyatlarla hizmetinize sunmaktadır.