BİZ KİMİZ?

"Formül; Veliköy ve Çerkezköy’deki modern fabrikalarında PP-R boru ve ek parçaları, PVC boru ve ek parçaları ile PE-RT boru üretimi yapmakta, bunun yanı sıra pirinç insört ve bağlantı parçalarını da kendisi üretmektedir."

Formül; plastik sektöründeki ihtiyaçları karşılamak amaçlı üretim serüvenine, kurulduğu 1990’lı yılların başında bir plastik kalıp atölyesi olarak başlamıştır.

Kurulduğu ilk yıllarda küçük ölçekte tasarım, AR-GE, kalıpçılık ve torna, freze (talaşlı imalat) alanında faaliyetine devam etmiştir.

2000 yılında PP-R boru ve ek parçaları üretimine başlamıştır.

Yıllar içerisinde tecrübe kazanan firmamız çok gözlü kalıpları kendi bünyesinde yapan tek firma olmanın avantajıyla, PP-R boru ve ek parçalarında sektörde en geniş ürün yelpazesine sahip firma olmuştur.

Formül PP-R boru ve ek parçaları; direkt olarak içme suyu sistemleri, duvar döşeme ve radyatör ısıtma sistemleri, klima sistemleri ve her türlü sıvı sistemlerinin transferinde en iyi çözümdür.

Formül; mükemmel ürün kalitesi, geniş ürün yelpazesi ve yüksek üretim kapasitesiyle üst yapı tesisat sektöründe iddialı firmalardan biridir. Ürün yelpazesinin geniş olması firmamızı, müşterilerinin yanı sıra diğer PPRC üreticilerinin de ilgi odağı haline getirmiştir. Model firma özelliği ile plastik sektöründe saygın bir yer edinmiştir.

Son yıllarda Veliköy ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgelerinde tamamen Avrupa standartlarına uygun modern fabrika binaları kurmuş ve makinelerini yenilemiştir. Montaj, ambalajlama, paketleme ve kolileme çalışmaları otomatik makinelerde gerçekleştirilmektedir.

Formül; vanalar ve tüm metalli ek parçaların metal aksamlarını Çerkezköy’de bulunan tam otomatik makinalarla üretim yapan kendi tesisinden karşılamaktadır. Modern takım ve tezgahlarıyla “Talaşlı İmalat” alanında yatırımlarını tamamlayan ve plastikte olduğu gibi metale de kendisi şekil veren Formül, kendi metal ihtiyaçlarını üreten ender firmalardan biridir.

Kendi tesislerinde, sıfırdan çok gözlü kalıplar üretebilme ve mevcut kalıplarını da hızlı şekilde onarıp tekrar üretime alabilme, metal girdi ihtiyaçlarını kendisi üretebilme birikim ve yeteneği sayesinde; dışarıya bağımlı kalma sorununu çözmüştür.

Dünyanın her bölgesine satış yapmak ve rekabet üstünlüğü sağlamak için ihtiyaç duyduğu uluslararası tüm kalite belgelerine, faydalı model ve patent belgelerine, ISO 9001-2015 kalite belgesi, ISO 27001-2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve AEO Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası belgelerine sahip olmuş ve ürünlerinin uluslararası marka tescillerini yaptırmıştır. Bu belgeler arasında çok tanınmış olan TSE, DVGW, AENOR, CSTB, GOST, AVIZ TEHNIC, UKR SEPRO, SKZ, TZW ve diğer ülkelerin kalite sertifikaları; bağımsız kuruluşlar tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Bu belgelerle, müşterilerine yüksek kaliteli ürün, projeye özel uygulamalar ve çözümlerle başarılı organizasyonlar yapmayı garanti etmektedir.

Uluslararası geçerliliği olan AEO (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası) belgesine sahip olan sektörümüzde ilk firma Formül’dür. Bakanlık tarafından güvenilirliğini kanıtlamış firmalara verilen AEO sayesinde Formül, ithal ettiği eşyayı direkt olarak fabrikasına alabiliyor ve ihraç ettiği ürünleri de fabrikadan direkt olarak gümrük sınırına gönderebiliyor.

Zamanla 5 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapar duruma gelen Formül, 2014’ten beri ülkemizin “İlk 1000 ihracatçı firması” arasında yer almaktadır.

Ürettiği ürünler; FORMÜL, AQUAPA, FORAQUA, AQUAPIPE ve AQUAPLAST ünvan, şekil ve logolarını içeren tescillenmiş markalarıyla, tüm dünyada temsil edilmektedir.

Kısa sürede Afrika, BDT ülkeleri, Uzak Doğu, Orta Doğu ve Güney Amerika’da popüler ve istenilen bir marka haline gelmiştir.

Formül’ün nihai hedefi; %29,2’si karalarla kaplı olan dünyanın her bir noktasına, ürünlerini ulaştırabilmektir.

Formül; temel olarak ihracatçı özelliğini her zaman koruma kararında olsa da son yıllarda sektörün ihtiyaç duyduğu iki farklı ürün grubu olan PE-RT boru, PVC atık su ürün grubu ile pirinç insört ve bağlantı elemanları grubunu da bünyesine katarak yurt içinde de bayilikler vermeye başlamıştır. Bu güncel yatırımları ile iç piyasada da sektörün önemli bir gücü haline gelmiştir.

Kalorifer tesisatları ve yerden ısıtma sistemlerinde güvenle kullanılan PE-RT Borular, sıcaklık direnci yükseltilmiş ısıya dayanıklı polietilenden üretilen, son derece esnek ve kolay döşenen borulardır.

PVC atık su boruları, 50 mm - 200 mm çap aralığında üretilip, Avrupa kökenli makinelerce muflanmakta ve contalı olarak kullanıma sunulmaktadır.

Kaliteli ve mükemmel ürün üretme hedefiyle beraber, en öne müşteri memnuniyetini almış; laboratuvar çalışmaları ve AR-GE bölümünün desteği ile hatasız ürün üretme ilkesini benimsemiştir.

Kendi alanında lider şirket olan Formül, çeşitli proje çalışmaları ve AR-GE faaliyetlerini kendi laboratuvarında, üniversiteler ile iş birliği içerisinde başarıyla yapmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda firmamız patent, faydalı model, endüstriyel tasarım belgeleriyle sektördeki az sayıdaki şirketler arasındadır.

Dinamizm, hız ve disiplin karakteristik özelliklerindendir. Sevkiyatı istenildiği zaman ve düzgünlükte yapar.

Formül; pazardaki ağır rekabet şartlarına rağmen kaliteden ödün vermeyerek, ürünlerinin her zaman arkasında durmayı vizyon ve misyon edinmiş, ilerici ve modern bir çizgiyi kendisine ilke edinmiştir.

AR-GE, tasarım, proje ve yüksek mühendislik çalışmalarıyla içinde bulunduğu sektöre katkı yapmaya devam etmekte olan Formül; sırada bekleyen daha birçok proje ve yatırımlarını zamanı geldiğinde gün yüzüne çıkartmaya devam edecektir.